Maldivler'de dalış

Maldivler'de dalış

Sertifikalı bir dalıcısınız, videolarını seyrederken çok keyif aldığınız, gitmek isteyipte bir türlü fırsat ayıramadığınız Maldivler'de dalış yapmak için aslında illa da bir dalış turuna katılmanıza gerek olmadığının bilmem farkında mısınız?

Yapmanız gereken hepi topu 3 şey var:

 1. Gitmek istediğiniz zamanı belirlemek.
  Bu zamanı belirlerken size şu ip uçlarını vereyim. Maldivler tropik iklim kuşağında bir bölge hava ve su sıcaklıkları 28-30 derece santigratlarda gezinmekte tüm yıl boyunca ancak yüksek sezon olarak belirlenen zaman Aralık'la Nisan arasındaki zaman. Ben bu yazıyı yazdığım 2017 yılı mayıs ayı itibariyle iki ayrı tarihta Maldivlerde daldım. Bunlardan ilki 2016 Ekim , diğeri ise 2017 Nisan başı idi. Her iki seferde de hava sıcak idi. Ekimde daha rüzgarlı olduğunu söyleyebilirim. Her iki seferde de yağmurun yağdığı oldu. Her iki seferde de akıntının kuvvetli olduğu zamanlar oldu. Her iki seferde de kocaman mantaları ve balina köpek balıklarını gördük. İlk seferinde hep bir heyecan oldu aslında. "Acaba balina köpek balığı göremeyecek miyiz?" "Dalış sırasında su altında mı denk geleceğiz, yoksa yüzeyde mi?" gibi. 2017 Nisan ayında gittiğimde sabah uyanıp güneşli havayı gördüğümde bu gün kesin görürüz arkadaşı dedim kendi kendime ve dediğim gibi de oldu. Maldivlerde dalış yaparken bu iki inanılmaz derecede hayranlık uyandıran canlı ile karşılaşmamak nerede ise imkansız. Enseyi karartmayın illa göreceksiniz.

 2. Gidiş ve dönüş uçak biletlerinizi almak.
  Uçak biletlerinizi alırken bir çok opsiyonunuz var. Sky scanner gibi sitelerden uçak biletinizi alabilirsiniz. Benim size tavsiyem ise THY direk uçuşu olacak. Hergün var uçak İstanbul'dan Maldiv Male'ye. Aslında uçuş tam olarak İstanbul'dan Colombo'ya. Colombo neresi mi halen bilmiyorum. Uçak Colombo'ya giderken sizi Male'de indirip yoluna devam ediyor. Tam dolmuş gibi keza Colombo'ya gidenler uçakta kalıyorlar siz iniyorsunuz. 
  Elbette Dubai aktarmalı daha ucuz bilet alma imkanlarınız diğer hava yollarından var ancak bazen çok can sıkıcı gecikmeler yaşanabiliyor. Bu otele girişiniz veya İstanbul!a dönüşünüzü ciddi manada geciktirebilecek bir hale de dönüşebiliyor. Bunu tecrübe eden arkadaşlarım oldu. Ayrıca gecikme olmasa dahi aktarmalarda çok zaman beklenebiliyor. 2019 martında giderken aktarmalı uçuşu seçtik arada 2000₺ fark ediyordu bilet fiyatında. Ancak bu yolu seçen herkes beklme sırasında bu aradaki farkın en az yarsını yeme içme veya lounge hizmetine harcadılar ve uykusuz da kaldılar özellikle dönerken ve çoğu keşke direkt uçuş alsaydık dediler. 
   
 3. Otel rezervasyonu yapmak ve dalış paketinizi seçmek için benimle irtibata geçmek.

  Bu noktadan sora soru cevap gitmek daha mantıklı geldi. Sıkça sorulacak sorulara cevaplarımı aşağıda sıraladım.

  Soru : Neden liveaboard değil de otel konaklaması Maldivler'de otelde kalmak pahalı değil mi?
  Cevap :Otel dalıcılar tarafından dalıcılar için işletiliyor. Fiyatları Maldivler'deki resortlar gibi uçuk değil. Liveaboardlardaki gibi uzun yol almalar yok. Sürekli çalışan bir motor sesi yok. Koca ada gez dolaş. Otel konforunu tekne de yakalamak zordur. 

  Soru: Otel nerede?
  Cevap: Otel Güney Ari Atolündeki Dhigurah adasında.

  Soru: Male'de uçakta indikten sonra Dhigurah'a nasıl gideceğiz?
  Cevap: İki seçeneğiniz var. Biri 30 dakika süren tarifeli iç uçuş ile Male'den Maabigili Adasına oradan da 15 dakikalık hızlı tekne transferi ile Dhigurah adasına. İkincisi tarifeli tekne ile iki saat süren bir yolculuk ile Male'den Dhigurah'a. İç uçuş daha pahalı ancak size tavsiyem bunu seçmenizdir. Tropik iklim olduğu için su şartlarının nasıl olacağını kestirmek zor. Çok rüzgarlı bir havada iki saatlik bir tekne yolculuğu sıkıntılı olabilir.

  Soru : Vize almamız gerekiyor mu?
  Cevap : Hayır. Pasaportunuzun Maldive gittiğinizde en az 6 ay geçerli olduğundan emin olmanız yeterli.

  Soru :Maldivler'e giderken hangi para yanımızda olsun ve ne kadar para harcarız extradan?
  Cevap : Maldivler İngiltere'nin sömürgesi iken daha sonradan bağımsız olmuş genç bir ülke. Kendilerine ait para birimleri var ancak Amerikan Doları günlük hayatta kullanılıyor.

  Soru : Otel'de alkol var mı?
  Cevap : Maldivlerin yasalarına göre yerli halkın yaşadığı adalarda alkol satmak, bulundurmak, içmek yasak

  Soru : Yanımda götürürsem ne olur?
  Cevap : Havaalanında xray de yakalanırsın alırlar. Sonrasıni bilmiyorum. Ben hiç tenezzül etmedim.

  Soru :Dalışlar nasıl?
  Cevap :Seçeceğiniz dalış paketine göre günde 2 veya 3 kez dalabilirsiniz. Ben şimdiye kadar gittiğim iki seferde de dört gün için günde üçer dalıştan toplamda oniki dalışlık paket satın aldım. Bana göre karardır.


  Soru    :Bu kadar bilgiyi verdin neden seni neden arayalım ki? Biz otel ile işimizi çözeriz.
  Cevap  : Özel fiyatlar :) Size bir kod vereceğim. Otele o kodu verdiğinizde size özel bir teklif sunacaklar. Elbette o yazışmaların içerisinde de size yardımcı olmak için ben de olacağım.

  Aklınıza başka sorularda gelebilir. Lütfen sormaktan çekinmeyiniz.

  Bana mskaratepe@gmail.com email adresinden veya +90 541 769 3909 mobil hattımdan ulaşabilirsiniz.

  Hadi daha ne duruyorsunuz hemen elinize takvimi alıp zaman seçin kendinize !